Właściwość miejscowa

Obszar właściwości miejscowej Komornika obejmuje:

 • miasta: Jelenia Góra, Karpacz, Kowary, Szklarska Poręba
 • gminy:
  • Janowice Wielkie Janowice Wielkie, Komarno, Miedzianka, Mniszków, Radomierz, Trzcińsko.
  • Jeżów Sudecki Chrośnica, Czernica, Dziwiszów, Janówek, Jeżów Sudecki, Płoszczyna, Siedlęcin, Wrzeszczyn.
  • Mysłakowice Bobrów, Bukowiec, Dąbrowica, Gruszków, Januszowice (Jasiowa Dolina), Karpniki, Kostrzyca, Krogulec, Łomnica, Mysłakowice, Strużnica, Wojanów.
  • Piechowice Piechowce, Osiedla: Górzyniec, Michałowice, Piastów- Pakoszów
   Podgórzyn Borowice, Głębock, Marczyce, Miłków, Podgórzyn, Przesieka, Sosnówka, Staniszów, Ścięgny, Zachełmie.
  • Stara Kamienica Antoniów, Barcinek, Chromiec, Jaroszyce, Kopaniec, Kopanina, Kromnów, Mała Kamienica, Międzylesie, Nowa Kamienica, Rybnica, Sosnka, Stara Kamienica, Wojcieszyce.

Wierzyciel ma prawo wyboru komornika na obszarze właściwości sądu apelacyjnego, na którym znajduje się siedziba kancelarii komornika właściwego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego.

Wierzyciel, dokonując wyboru komornika, składa wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji pisemne oświadczenie, że korzysta z prawa wyboru komornika.

W przypadku wyboru komornik działa poza obszarem swojego rewiru.

Możliwość wyboru komornika dotyczy spraw o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1-2a ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 771 z późn. zm.)

Wybór komornika nie jest możliwy w sprawach: 1) o egzekucję z nieruchomości 2) o wydanie nieruchomości; 3) o wprowadzenie w posiadanie nieruchomości; 4) o opróżnienie pomieszczeń, w tym lokali mieszkalnych, z osób lub rzeczy; 5) w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio.